contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

Bettina - ikona francuskiego modelingu

Katarzyna Pietrewicz

Bettina na okładce Memoire de la mode Bettina

Zawsze powtarzała, że w modelce liczy się przede wszystkim osobowość. 

Piegowata, z rudymi włosami i bardzo rzadko z makijażem - Bettina, czyli Simone Micheline Bodin, była pierwszą francuską modelką, która podbiła świat mody po II Wojnie Światowej.

Perfekcyjnie uosabiała glamour i wyrafinowanie odradzającego się Paryża lat 40-tych i 50-tych.

Urodzona w 1925 roku w małym mieście w Normandii, lata wojny spędziła z babcią w Angers. Z gotowym planem w głowie i portfolio, w wieku osiemnastu lat wyruszyła do Paryża, marząc o karierze projektantki. Młody projektant - Jacques Costet - zobaczył w niej jednak modelkę. Tak zaczęła się jej przygoda z modą. 

Bettina na okładce brytyjskiego Vogue'a

Kiedy Costet zamknął swoją pracownię, krótko współpracowała z Lucien Lelongiem, by następnie spróbować szczęścia u kolejnego projektanta. Couturier - Jacques Fath - zobaczył w niej coś wyjątkowego i od razu przyjął do swojego zespołu.

Podobno podczas ich pierwszego spotkania powiedział, że ma już modelkę o imieniu Simone, więc będzie nazywać ją Bettiną. 

Francuz w swojej kolekcji stworzył aż 30 projektów specjalnie dla niej. Bettina jednak twierdziła, że nigdy nie nosiła tych skomplikowanych kreacji na co dzień, a jej klasyczna stylizacja w tamtym okresie składała się z męskiej koszuli, długiej spódnicy i płaskich butów.

Bettina na okładce L'Officiel

Fatha urzekła jej osobowość i szczerość – była całkowicie sobą. Jej niespożyta energia i żywy, energiczny krok skupiał uwagę publiczności i nie pozwalał jej zasnąć.

Po wyjeździe do Nowego Jorku podpisała umowę z agencją modelek Eileen Ford, a w 1947 roku jej zdjęcie autorstwa Blemenfelda trafiło do amerykańskiego Vogue’a. 

Była jedną z najlepiej opłacanych modelek tamtych czasów, pozując przed obiektywem najznamienitszych fotografów XX wieku: Irvinga Penna, Henriego Cartier-Bressona, Gordon Parksa czy Horst P. Horsta.

Przedwczesna śmierć Fatha, który namówił ją na krótką fryzurę, nie spowolniła jej kariery. W 1952 roku pomogła jego asystentowi – Hubertowi de Givenchy – założyć jego własną markę. Stała się nie tylko modelką, ale również muzą projektanta, który swoją debiutancką kolekcję nazwał na jej cześć. 

Słynną białą bluzkę Bettina, ozdobioną haftowanymi falbanami, nosiły największe gwiazdy tamtych czasów – od Avy Gardner po Elizabeth Taylor. Modelka zainspirowała również pierwszy, kultowy zapach Givenchy - Amarige.

Bettina na okładce Mode du Jour

W życiu osobistym nie miała jednak tyle szczęścia. Pracując dla Costeta poznała intrygującego Beno Grazianiego, którego poślubiła w wieku 21 lat. Małżeństwo z dziennikarzem i fotografem nie trwało jednak długo. Jej uwagę niedługo po ślubie przykuł pisarz i scenarzysta – Peter Viertel, który dla niej porzucił swoją ciężarną żonę. Jednak ten związek także nie przetrwał próby czasu. Bettina zostawiła Viertela dla księcia Aly’ego Khana (byłego męża Rity Hayworth). Uważała go za miłość swojego życia i to właśnie na jego prośbę w 1955 roku zakończyła karierę modelki, będąc u szczytu sławy. 

Szczęście pary jednak nie trwało długo. W 1960 roku Khan zginął w wypadku samochodowym niedaleko Paryża. Bettina, która wyszła z katastrofy z lekkimi obrażeniami, kilka dni później poroniła. 

Bettina na okładce francuskiego Vogue'a

Pomimo zakończenia kariery modelki, nie opuściła świata mody. W 1967 roku wystąpiła w pokazie haute couture u Coco Chanel. W latach 70-tych była agentką prasową domu mody Valentino i dyrektor kreatywną marki Emanuel Ungaro. 

Przyjaźniła się z projektantem Azzedine Alaïa, który pod koniec 2014 roku stworzył wystawę poświęconą jej zdjęciom autorstwa najsławniejszych fotografów epoki.

Mimo 80 lat nadal dzieliła swój czas między Paryżem i Nowym Jorkiem, uczestnicząc w głównych pokazach oraz eventach branżowych. Zmarła 2 marca 2015 roku.

Bettina miała wpływ na kształt i rozwój francuskiej mody haute couture w powojennym Paryżu. Była jedną z pierwszych francuskich modelek, która zrobiła karierę w Stanach Zjednoczonych. Była czymś więcej niż tylko modelką prezentującą ubrania – była muzą dla wielu i inteligentną kobietą o urzekającej osobowości. Wszyscy ją uwielbiali. W okrutnym świecie mody była miłą i otwartą osobą. 

Swój sukces zawdzięczam bardziej swojej ekspresyjnej twarzy niż urodzie – mawiała Bettina


Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Katarzyna Pietrewicz