contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

DA-GA-DA-GA-DA!!! ONA TAK PRACUJE

Katarzyna Pietrewicz

Video z backstage'u sesji zdjęciowej dla V Magazine stylizowanej przez Carlyne Cerf de Dudzeele (video dzięki uprzejmości V Magazine).

„Niezłe z niej ziółko”, powiedział o Carlyne Marc Jacobs w dokumencie „In Vogue. The Editors Eye” traktujący o najsłynniejszych stylistkach Vogue’a w historii magazynu.

Do filmu wybrano dziesięć legend świata mody, w tym 64-letnią de Dudzeele. Do czasu premiery dokumentu była anonimowa, znana jedynie insiderom pracującym w świecie mody. W „In Vogue…" jawi się jako ekscentryczna Francuzka w Ameryce. Wyjątkowo przebojowa i charyzmatyczna. Gestykuluje jak szalona artystka, po angielsku mówi jak francuska arystokratka, a papierosa pali efektowniej niż Katharine Hepburn.

Kadr z filmu - dzięki dzięki uprzejmości V Magazine

I nie boi się głośno, a nawet bardzo głośno, wrażać swoich poglądów.
Urodziła się w 1950 roku w St. Tropez. Jej matka Anne-Marie Errembault de Dudzeele była hrabiną.
Carlyne do amerykańskiego Vogue’a trafiła w 1985 roku. Wcześniej pracowała we francuskiej edycji Marie Claire i Elle. Gdy stanowisko redaktor naczelnej magazynu w 1988 roku przejęła Anna Wintour, natychmiast stała się oczkiem w głowie szefowej, wystylizowała pierwszą okładkę magazynu pod rządami Wintour.

Pierwsza okładka Carlyne Cerf de Dudzeele dla amerykańskiego Vogue'a

Na zdjęciu modelka ubrana jest w kurtkę z kryształowymi aplikacjami od Christiana Lacroixa z kolekcji haute couture i dżinsy Guessa. Okładka właściwie natychmiast przeszła do legendy. Dlaczego? Bo to paradoks jak na ówczesne standardy - ktoś odważył się zestawić haute couture z masowym streetowym brandem!

Gdy okładka trafiła do drukarni, wykonano nawet telefon do Wintour z pytaniem czy to aby na pewno nie pomyłka. "Kocham streetową modę i uwielbiam łączyć tanie z tym co drogie", komentowała stylistka.
W tym czasie w Vogue'u pracowała także brytyjska stylistka Grace Coddington i legendarna Polly Mellen, która stylizowała jeszcze za czasów Diany Vreeland. Ale to bezsprzecznie Carlyne była gwiazdą działu mody. I to ona zawsze musiała mieć najlepsze ciuchy z kolekcji.

Coddington w swojej autobiografii wspomina, że Carlyne potrafiła ukrywać najciekawsze sample z pokazów w swoim biurze przed innymi stylistami. To jej trafiały się również najlepsze tematy w numerze. Sesje Carlyne idealnie wpisywały się w kolorową, przesłodzoną estetykę końca lat 80-tych.

Kadry z video z sesji zdjęciowej stylizowanej przez Carlyne Cerf de Dudzeele dla V Magazine (dzięki uprzejmości V Magazine)

Kochała wszystko co efektowne i „blink blink".
To ona jest autorką stylizacji do zdjęć z Naomi Campbell i hordą dalmatyńczyków oraz słynnej sesji z supermodelkami (Chtisty Turlington, Claudią Schiffer, Naomi, Lindą Evangelistą i Tatianą Patitz) w białych koszulach na plaży. Obie sfotografowane przez Petera Lindbergha.

I wszystko układało się świetnie aż do 1992 roku. Gdy główną sesję w numerze Wintour oddała w ręce Coddington, de Dudzeele obraziła się na śmierć i zniknęła pośrodku paryskiego tygodnia mody. Gdy dwa tygodnie później pojawiła się w redakcji, uzgodniły z Anną, że przejdzie na freelance i będzie jedynie współpracować z magazynem. W ciągu kolejnych trzech lat wystylizowała kilkanaście ikonicznych dziś okładek.

Miley Cyrus w stylizacji Carlyne Cerf de Dudzeele dla V Magazine

Nicole Kidman w stylizacji Carlyne Cerf de Dudzeele dla V Magazine

Od czterech lat de Dudzeele na stałe współpracuje z V Magazine, gdzie jest autorką wybitnych sesji mody (m. in. seksownej, denimowej z Gisele i Mario Testino oraz Joan Smalls w roli Tiny Turner) oraz sesji z gwiazdami - Nicole Kidman, Rooney Marą, Miley Cyrus, Celine Dion i tuzinem innych.

Pracuje także przy pokazach Victoria's Secret, a ostatnio stylizuje i konsultuje kolekcje Jeremy'ego Scotta dla Moschino. I wciąż o niej głośno.

A będzie jeszcze głośniej bo… jej czas dopiero się zbliża.


Polub nasz fanpage na FB: Do You Know Fashion

tekst: Marcin Świderek
video: dzięki uprzejmości V Magazine