contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

Edith Head – Magik Hollywood

Katarzyna Pietrewicz

Edith Head/Instagram @evergreensecondhand

Edith Head, bez wątpienia najsłynniejsza kostiumograf w historii Hollywood, sama siebie lubiła nazywać magikiem. Podczas swojej kariery, która trwała ponad 50 lat, pracowała przy przeszło 1000 filmach i otrzymała rekordową ilość 35 nominacji do Oscara. 

W tym okresie projektowała kostiumy dla praktycznie wszystkich największych gwiazd filmowych: Elizabeth Taylor, Marlene’y Dietrich, Rity Hayworth, Bette’y Davis, Audrey Hepburn, Olivii de Havilland, Ingrid Bergman, Marilyn Monroe, Anny Magnani czy Hedy Lamarr. Jej prosta grzywka, okrągłe okulary i dwuczęściowy, szary garnitur stały się jej znakiem rozpoznawczym.

Moda to język. Niektórzy go znają, inni się go uczą, a niektórzy nigdy nie będą w stanie go pojąć – to jest jak instynkt –mawiała Head.

Legendarna projektantka urodziła się w 1897 roku w Kalifornii. Po skończeniu nauki na uniwersytecie zaczęła uczyć francuskiego w szkole. Zapisała się także na nocne kursy w Instytucie Sztuki, gdzie poznała swojego pierwsze męża Charlesa Heada.

W 1923 roku, znudzona posadą nauczycielki postanowiła odpowiedzieć na ogłoszenie Studia Paramount, które poszukiwało rysownika. Head znana była w Hollywood ze swojej ogromnej ambicji i częstego przypisywania sobie zasług innych (czarna sukienka z filmu Sabrina była projektem Givenchy, ale to Head zebrała pochwały za ten projekt), postanowiła ‘pożyczyć’ prace swoich kolegów z kursu i przedstawić je, jako swoje portfolio na rozmowie. Udało się i mimo, że niedługo potem, główny kostiumograf Paramount odkrył prawdę, Head dostała pracę i rozpoczęła swoją wielką karierę.

Edith Head i Audrey Hepburn w 1953/Instagram @clothesonfilm

Postawiła nauczyć się wszystkiego, czego tylko mogła od swojego szefa – Travisa Bantono – i tak w 1933 roku miała już posadę kostiumografa. Pięć lat później, kiedy jej małżeństwo dobiegało końca, Edith zastąpiła Bantona, stając się głównym projektantem w jednym z największych studio Hollywood. 

Utrzymała swoją posadę do 1967 roku, kiedy studio zostało sprzedane. Przeniosła się wtedy do Studia Universal, gdzie pracowała aż do swojej śmierci.

Swojego pierwszego Oscara otrzymała w 1949 roku za film Dziedziczka. Kolejne statuetki to filmy, które stały się klasykami i legendami amerykańskiego kina: Samson i Delilah, Wszystko o Ewie, Miejsce pod Słońcem, Rzymskie Wakacje, Sabrina, Fakty o Życiu i Żądło.

Kadr z filmu Złapać Złodzieja/Instagram @pompadourpress

W kuluarach mówiło się, że wolała projektować ubrania dla mężczyzn, ale to kostiumy dla płci żeńskiej przyniosły jej najwięcej rozgłosu. Jej projekty to przekrój zaczynający się od prostej elegancji kończący się na złożonych, kwiecistych kreacjach. 

Udało jej się także zaszczepić nowe trendy swoimi pomysłami. Otulający ciało sarong z filmu Księżniczka Dżungli z Dorothy Lamour oraz tzw. spodnie toreadora, które zaprojektowała specjalnie, żeby podkreślić chłopięcy urok Audrey Hepburn w filmie Sabrina i Zabawna Buzia, stałym się hitem wśród amerykańskich kobiet.

Ludzie albo ją kochali, albo jej nie znosili. Miała trudny charakter, ale wiedziała, że jeśli chce utrzymać się na szczycie, musi sama być gwiazdą. Występowała w reklamach, programach TV, pisała książki i miała swoje kolumny w prasie. Nieraz kłamała, żeby osiągnąć to, co chciała i ostro traktowała swoich współpracowników, ale bezwzględnie kochała to, co robi i poświęcała się temu bez reszty.

Wiedziała, że od dobrych relacji z gwiazdami i reżyserami zależała jej dalsza kariera. Elizabeth Taylor, Gracy Kelly czy Dorothy Lamour, często zastrzegały w swoich kontraktach, że to właśnie Head ma być odpowiedzialna za ich garderobę. Alfred Hitchcock współpracował z nią aż przy 11 swoich filmach!

Edith Head i Gloria Swanson/Instagram @soyun_cd

Nie była wielkim projektantem, ale zdecydowanie jednym z najmądrzejszych tamtego okresu. Kiedy gwiazda wchodziła do przymierzalni, lustra były rozstawione w perfekcyjny sposób, dzięki któremu aktorka od razu widziała siebie w nowej roli. Head ubrana w szary garnitur, niknęła gdzieś w tle.

O swoich Oskarach mówiła, że są to jej dzieci. Jej silna osobowość, pozwoliła jej nawet na ustalenie oficjalnego dress code podczas Oscarów w 1968 roku – tylko suknie do ziemi w pastelowych kolorach. Do dzisiaj jest kobietą z największa liczbą otrzymanych złotych statuetek. Edith Head zmarła w 1981 roku w wieku 83 lat.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook


tekst: Katarzyna Pietrewicz