contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

Estee Lauder

Jagoda Lisiak

Estee Lauder/Instagram: @esteelauder

Estee Lauder budowała swoje imperium wytrwale, z poświęceniem i pasją, angażując w swoje działania także rodzinę. Darmowym próbkami produktów zachęcała kobiety do zakupu oferowanych przez nią kosmetyków. 

Josephine Esther Mentzer urodziła się w Nowym Jorku. Pieszczotliwe imię „Esty” zmieniło się w „Estee”, kiedy przyszła miliarderka poszła do szkoły. Jej wiek nigdy nie został oficjalnie sprecyzowany. Pytana unikała odpowiedzi twierdząc, że nie ma to znaczenia. Wierzyła, że „glow” jest prawdziwą esencją piękna, nie liczba.

Marzyła o tym, aby zostać aktorką. Sądziła, że są one uosobieniem piękna. Lauder pojawiła się nawet na scenie nowojorskiego teatru Cherry Lane, ale ostatecznie aktorstwo nie było jej pisane. Wolała zająć się pielęgnacją skóry. 

Bardziej niż działalnością sklepu komputerowego swoje ojca, Estee zainteresowana była tym, co robi jej wujek chemik – Jon Schotz. To od niego nauczyła się, że skórę oczyszczać należy olejkami oraz jak prawidłowo dobierać i porcjować składniki kremów. 

Estee Lauder podczas tworzenia perfum/Instagram: @esteelauder

Swojego męża Estee poznała podczas wakacji nad jeziorem. Joseph Lauter (później Lauder) z czasem zmienił swoje nazwisko, korygując błąd ortograficzny. Para wzięła ślub w 1930 roku. W tym uroczystym dniu, panna młoda po raz pierwszy w swoim życiu, i z pewnością nie ostatni, miała pomalowane usta szminką. 

Podczas jednej z wizyt w salonie piękności, fryzjer Estee Lauder zachwycił się jej idealnym stanem skóry. Zdradziła mu sekret, pokazując swoje mikstury. Zachwycony ich działaniem, zaproponował jej współpracę. 

Aby rozreklamować swoje produkty Estee często odwiedzała nowojorskie salony kosmetyczne. Wykonywała spotkanym tam kobietom darmowe zabiegi, aby mogły sprawdzić jak preparaty działają w praktyce. Wprowadziła również zwyczaj ofiarowania bezpłatnych próbek i drobnych prezentów przy zakupie innych kosmetyków. 

Jedną z jej pierwszych linii kosmetyków była „Youth Dew”. Krem z tej kolekcji Estee dała do wypróbowania Carmel Snow – legendarnej redaktorce amerykańskiej edycji Harper’s Bazaar. Zadowolona z rezultatów, opublikowała recenzję produktu na łamach znanego magazynu w 1951 roku, co znacznie zwiększyło popularność kosmetyków marki Lauder. 

Kampania zapachu Modern Muse od Estee Lauder, 2015 rok 

Z biegiem czasu imperium zaczęło również produkcję artykułów do makijażu. W ich ofercie do dziś znaleźć można pomadki, pudry, podkłady, tusze do rzęs i cienie do powiek. 

Estee rozkręcając swój biznes, wszystkich produktów najpierw próbowała na sobie. Inspiracje znajdowała w praktykach kosmetycznych swojej mamy, a nawet podczas pokazów mody, ponieważ była prawdziwą fanką pięknych ubrań i krawiectwa haute couture. Osobiście znała Huberta de Givenchy czy Valentino Garavani - była stałym gościem prezentacji ich najnowszych kolekcji. 

Przez 15 lat twarzą marki była gwiazda modelingu Karen Graham. Estee stawiała na kobiety eleganckie, silne i inteligentne. Do współpracy zapraszała również Gwyneth Paltrow, Carolyn Murphy, Willow Bay czy Paulinę Porizkovą. 

Przekonana, że Europejki to kobiety szczególnie dbające o swój wygląd postanowiła pokazać im kosmetyki najwyższej jakości. Od 1960 roku można było kupić je w domu towarowym Harrods w Londynie. Następnie produkty swojej marki Estee wprowadziła do paryskiego Galeries Lafayette. W późniejszym czasie towar zaczęto eksportować również do Moskwy i Szanghaju. Dzisiaj artykuły Estee Lauder sprzedawane są w ponad 150 krajach na całym świecie. 

Kampania zapachu Youth Dew od Estee Lauder

Pomimo tego, że Estee pracowała niemal non stop, czasami po 7 dni w tygodniu, rodzina była dla niej zawsze priorytetem. Pamiętała o urodzinach najbliższych i często obdarowywała ich swoimi ulubionymi piankami marshmallow. 

Założycielka koncernu kosmetycznego znalazła się na liście dwudziestu największych geniuszy biznesu XX wieku według tygodnia „Time”. Została także wyróżniona przez prezydenta Stanów Zjednoczonych George’a Busha Medalem Wolności a Medalem Honoru odznaczył ją francuski prezydent Valery Giscard d’Estaing. 

Formalnie przeszła na emeryturę w 1995 roku. Jej synowie po przejęciu sterów wprowadzili spółkę na giełdę, przed czym wcześniej wzbraniała się ich matka. 

Estee Lauder zmarła w maju 2004 roku, pozostawiając po sobie jedną z najbardziej znanych firm kosmetycznych na świecie. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Jagoda Lisiak