contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

Gia Carangi

Jagoda Lisiak

Włoski Vogue luty 1982 

Żyła dość krótko, jedynie 26 lat. Dziś zaliczałaby się do grona starszych modelek - ikon, jak Naomi Campbell czy Claudia Schiffer. 

Gia Marie Carangi nazywana jest pierwszą światową super modelką. Na świat przyszła przed takimi sławami jak Kate Moss czy Cindy Crawford. 

Mogła pochwalić się gęstymi włosami, ciemnymi oczami i pełnymi ustami, które zawdzięczała włosko-irlandzko-walijskim korzeniom. 

Szybko zdobyła popularność. Być może to ją zgubiło. Młoda dziewczyna uzależniła się od narkotyków. Nałóg zniszczył nie tylko jej zdrowie ale i przekreślił walkę o marzenia.

 

Kampania Giorgio Armani wiosna-lato 1980

Modelka urodziła się 29 stycznia 1960 roku w Filadelfii. Po skończeniu liceum przeniosła się do Nowego Jorku. Tam zaczęła pracę w agencji modelek Wilhelmina Models. 

W czasie swojej krótkiej choć intensywnej kariery pracowała dla takich marek jak Versace, Yves Saint Laurent, Dior, Armani oraz Diane von Furstenberg. Jej twarz zdobiła okładki m.in. amerykańskiego i francuskiego Vogue’a. 

Była ulubienicą fotografów. Chętnie pracowali z nią m.in. Francesco Scavullo, Arthur Elgort czy Richard Avedon. 

Z wieloma osobami z branży mody przyjaźniła się. Nie ukrywała też swojej biseksualnej orientacji. Głośno było o jej związkach z wizażystką Sandy Linter oraz Elyssą Golden – narkomanką poznaną na odwyku. Po śmierci jej agentki i mentorki Wilhelminy Cooper Carangi załamała się. Zmieniła też agencję. W listopadzie 1980 roku podpisała kontrakt z Ford Models. Jednak lata świetności już miała za sobą. Jej kariera podupadała. 

 

Paryski Vogue maj 1980

Po krótkiej przerwie na detoks i incydent z policją, modelka przeniosła się do nowej agencji, Legends. Pracowała sporadycznie, głównie w Europie. 

Pod koniec 1981 roku podpisała umowę z Elite Model Management. Podczas gdy niektórzy klienci nie chcieli zapraszać jej do swoich projektów, innych przekonywał przeszły status top modelki. 

Ostatnie lata życia spędziła w rodzinnym mieście, gdzie została przyjęta do programu leczenia uzależnień. Następnie pracowała w sklepie odzieżowym oraz w stołówce domu opieki. 

Krótko przed śmiercią lekarze stwierdzili u niej AIDS. Była jedną z pierwszych znanych kobiet na świecie, u której choroba okazała się być przyczyną zgonu.  

Zmarła 18 listopada 1986 roku w Filadelfii. Znajomi o jej odejściu dowiedzieli się długo po zdarzeniu. Rodzina nie chciała, aby rozpowszechniano tę przykrą wiadomość. 

Modelka Cindy Crawford, której kariera nabierała tempa w tamtym czasie została nazwana „Baby Gia” ze względu na duże podobieństwo do Carangi. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Jagoda Lisiak