contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

Iris Apfel - more is more

Kornelia Piekielna

Iris Apfel na okładce Dazed & Confused/mat. prasowe Dazed & Confused

“Doing your own thing is very good, if you have a thing to do.” 

Podobno życie zaczyna się po 40-tce, chociaż w przypadku niektórych sława dogania nas po 80-tce. Do 2005 r. Iris Apfel była „zaledwie” rozpoznawalną bywalczynią salonów nowojorskich, gdy nagle stała się gwiazdą mody światowego formatu. 

Sama mówi o sobie „geriatryczna gwiazdeczka”. Jej terminarz jest wypchany po brzegi i jest bardziej zajęta niż większość ludzi o połowę od niej młodszych. W wieku 93 lat, Iris Apfel doczekała się statusu ikony stylu.

Jej ekscentryczny sposób ubioru i okulary, przypominające latające spodki, zostały docenione w świecie mody. 

Iris Apfel na okładce S Moda/mat. prasowe S Moda

A wszystko zaczęło się w 2005 r., kiedy kurator The Metropolitan Museum of Art w NY zgłosił się do Iris z pomysłem wystawy, poświęconej jej kolekcji biżuterii.

Pokazywanie samej biżuterii bez kontekstu wydało się jednak mało sensowne, także postanowiono dołączyć jej ubrania. Wystawa okazała się hitem, podobno była podziwiania przez Carlę Fendi, Armaniego i Lagerfelda.

Każdy manekin ubrany w jej kreacje i biżuterię miał obowiązkowo wielkie okulary.

„Powściągliwa biżuteria nie jest dla mnie. Jest za malutka.”

Branża mody praktycznie się na nią rzuciła. W ciągu ostatnich kilku lat stworzyła własną linię biżuterii dla portalu HSN oraz linię ekskluzywną dla Yoox.com – niektóre elementy zaprojektowała sama, niektóre pochodzą z jej prywatnych kolekcji.

Przedstawiciele MAC zadzwonili do niej z prośbą, o stworzenie mini kolekcji kosmetyków w jaskrawych kolorach. Sama twierdzi, że uwielbia robić rzeczy, których do tej pory nie robiła.

Iris Apfel dla MAC/ mat. promocyjne MAC

Krzykliwy i teatralny styl Iris posłużył jako inspiracja dla kolekcji Joanny Mastroianni w 2012 r. Sama muza, która rzadko zjawia się na takich imprezach, zasiadła w pierwszym rzędzie.

Marka Jimmy Choo nazwała mini kolekcję na jej cześć, a Ralph Lauren kolekcję materiałów tapicerskich zaprojektował, jako hołd dla jej kunsztu dekoratorskiego. 

Iris Apfel na okładce Salt/mat. prasowe Salt

Jest źródłem inspiracji dla wielu osób z branży. Pisano o niej w Vogue Italia, Paper Magazine i The New York Times. Jest bez dwóch zdań najstarszą gwiazdą na okładce Dazed & Confused.
Nie udziela porad stylistycznych, bo uważa, że stylu nie można kupić. Należy najpierw poznać siebie, a to bolesny proces. Brakuje jej lat 50-tych i Nowego Jorku z tego okresu.

Jej zdaniem współczesny styl, który widzi się na ulicach, jest nie do zniesienia:

„Teraz kiedy spaceruję 5-tą Aleją w lecie, mam ochotę zwymiotować. Wygląda na to, że im grubsi i brzydsi są ludzie, tym postanawiają zakładać mniej ubrań.”

Kiedy idzie na zakupy szuka rzeczy oryginalnych, które wpadną jej w oko. Czasami jeśli cena nie jest wygórowana, a produkt jest wykonany z pięknego materiału, kupuje bez przymierzania: „Jeśli nie będzie pasować, najwyżej zrobię z tego poszewkę.

Lubi duże, odważne rzeczy, ale także te proste. Jej styl to jeden wielki mix.

Iris Apfel na okładce Avenue/mat. prasowe Avenue

Podziwiana przez takich projektantów jak Isaac Mizrahi, przyciśnięta do muru przyznaje się do przyjaźni z Ralphem Ruccim i Duro Olowu. Sama twierdzi, że jej zbiory to nie kolekcja, bo wszystko kupowała z myślą o noszeniu. 

Mimo, że fizycznie ostatnio musiała trochę zwolnić z powodu złamanego biodra (potknęła się o kreacje Oscara de La Renty podczas sesji zdjęciowej) liczba jej projektów wcale nie maleje. Nic dziwnego, skoro sama mówi o sobie „najstarsza nastolatka świata”.

 

Tekst: Katarzyna Pietrewicz