contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

MARIO TESTINO - GURU FOTOGRAFII

Jagoda Lisiak

Mario Testino na okładce El Pais Icon Magazine czerwiec 2015

Uważany jest za najbardziej wpływowego i uznanego fotografa naszych czasów. Jego zdjęcia publikowane są w najbardziej liczących się magazynach mody na świecie: Vogue, Vanity Fair oraz V Magazine. Przed jego obiektywem pozują największe gwiazdy kina, muzyki oraz najważniejsze osobistości świata mody. Kampanie takich domów mody jak: Burberry, Gucci, Estee Lauder, Valentino i Versace, są jego autorstwa. 

Towel Series 79, Lara Stone/Instagram: @mariotestino 

Kilka lat temu fotograf wpadł na pomysł, aby pomiędzy docelowymi sesjami uwieczniać znane osobistości w samych ręcznikach. Pierwszą modelką, która wzięła udział w „Towel Series” była Kate Moss. Peruwiańczyk współpracował przy tym projekcie również z takimi gwiazdami jak: Cara Delevingne, Natalia Vodianowa, Naomi Campbell, Miranda Kerr, Anja Rubik i Joan Smalls. Swoje zdjęcia publikuje na Instagramie. 

Gucci jesień/zima 1996/fot. Mario Testino 

Mario Testino urodził się 30 października 1954 roku w Limie, stolicy Peru. Przeżycia z okresu dorastania oraz inspiracje z wakacji spędzanych w Brazylii pomogły mu w kreowaniu swojej unikatowej osobowości. Próby odtworzenia dzieciństwa w zdjęciach, sprawiły, że rozwija się w swojej profesji. 

Początkowo studiował ekonomię na Universidad del Pacifico. Następnie przeniósł się do Londynu, gdzie zaczął kształcić się na kierunku fotografia. Nie mając zbyt wiele pieniędzy na utrzymanie, dorabiał jako kelner.

Gucci wiosna/lato 1999/fot. Mario Testino

Jego kariera nabrała tempa od momentu gdy w 1997 roku został zatrudniony przez Vanity Fair do sesji fotograficznej z Księżną Walii – Dianą. Jak później wspominał, było to jedno z jego największych doświadczeń w całej karierze zawodowej. To zlecenie otworzyło mu drzwi do współpracy z rodzinami królewskimi z całej Europy. Brytyjską rodzinę królewską fotografuje do dziś. 

14 stycznia 2014 roku otrzymał honorowy Order Imperium Brytyjskiego przyznany przez Brytyjskiego Ministra Kultury. 

Vogue US luty 2011/fot. Mario Testino

Wystawa jego prac w National Portrait Gallery w Londynie zatytułowana „Portraits” przyciągnęła więcej widzów niż jakakolwiek inna wystawa w tym miejscu. Wystawa ruszyła też w trasę m.in. do Mediolanu, Tokio , Meksyku i Bostonu. 

Na rynku ukazało się więcej niż 16 książek na temat jego pracy wraz z wykonanymi przez niego fotografiami. 

GQ Magazine wrzesień 2015/fot. Mario Testino

Fotograf bardzo chętnie angażuje się charytatywnie. W 2012 roku postanowił otworzyć muzeum non-profit w Limie. MATE jest platformą służącą do dynamicznego rozwoju sztuki peruwiańskiej, w której mieści się stała ekspozycja jego prac. Artysta jest ambasadorem organizacji non-profit „Save the Children”. Pomaga także finansowo fundacji amfAR oraz fundacji Eltona Johna pomagającej dzieciom chorym na AIDS. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Jagoda Lisiak

Vogue US luty 2012/fot. Mario Testino