contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

Najbardziej elegancki mężczyzna w Europie – Jean Patou

Katarzyna Pyrek

Choć dziś jego imię przysłania legenda Coco Chanel, był jednym największych kreatorów mody lat 20. XX wieku. To on stworzył ubrania do gry w tenisa czy golfa. Był prekursorem wizerunku chłopczycy, choć to Chanel przystosowała go do potrzeb kobiet.

Miał nos do interesów. Przeczuwał, że amerykańska klientela, bogata i spragniona nowinek zza oceanu, stanie się jednym z głównym nabywców francuskiego haute couture.

Jean Patou

Zauroczony USA postanowił, że wprowadzi nieco świeżości w tradycyjnym szyciu na miarę.

Jako modelki zatrudnił więc wysokie i długonogie blondynki ze Stanów Zjednoczonych, które w późniejszych latach stały się ucieleśnieniem idealnej kobiety.

USA kochało go z wzajemnością.
Branża mody zza oceanu mawiała, że był „najbardziej eleganckim mężczyzną w Europie”.

Projekt autorstwa Jean Patou

Kim była Jean Patou? Urodził się w 1887 roku w Paryżu, a zamiłowanie do mody miał w genach. Jego ojciec był garbarzem i swe wyroby sprzedawał bogatym Francuzom.

Jean już w wieku 22 lat założył biznes krawiecki. Jednak, gdy w 1914 roku rozpoczęła się I wojna światowa, został powołany do wojska. Z pola bitwy wrócił już w 1916, z powodu doznanych ran. Patou od 1914 do 1918 roku, a więc w trakcie pierwszego światowego konfliktu zbrojnego, nie zamknął swojego atelier.

Już rok po zakończeniu wojny wypuścił kolekcję. W prezentacji uczestniczyła prasa z różnych kontynentów, pośród nich znalazła się znaczna grupa korespondentów ze Stanów Zjednoczonych.

Jean Patou, lubiąc ryzyko, postanowił, że ze swoimi projektami podbije Amerykę.

Zaczął jednak od Paryża. Stworzył tzw. American Bar. Miał on być oazą spokoju dla mężów oczekujących na kobiety, które przymierzały kreacje od Patou.

Następnym krokiem do rozpowszechnienia kultury USA na francuskich terenach było zatrudnienie, oprócz rodaczek, długonogich Amerykanek. Tym samym zapoczątkował trend na modelki, które nie pochodziły z Francji.

Wysportowane i wysokie dziewczyny z USA były doskonałą bazą dla kobiety, którą chciał stworzyć.

Jak wyglądała ta idealna?

Miała być szczupłą blondynką, z krótkimi zadziornie kręconymi włosami, która uwielbia sport, a więc i krótkie sukienki w wyrazistych kolorach. Amerykańscy kupcy zachwyceni takim wizerunkiem tłumnie pojawiali się u drzwi atelier projektanta.

Patou wylansował również perfumy Joy, które przez trzy dekady były najdroższym zapachem. Do dziś cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
Francuz zmarł jednak nagle w 1936 roku.

Ten mężczyzna, o przykuwającym spojrzeniu szarych oczu, zrewolucjonizował rynek modelingu, na którym od tej pory mogły znaleźć się, prócz Francuzek, dziewczęta z innych krajów. A do wysokiego krawiectwa wprowadził nutę sportowego ducha.

 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook 

tekst: Katarzyna Pyrek

Perfumy Joy