contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

Niepokorna modelka – Lauren Hutton

Katarzyna Pyrek

Lauren Hutton w reklamie perfum Ciara

93-letnia Iris Apfel w kampanii biżuterii Alexis Bittar. 81-letnia Helena Norowicz dla Bohoboco, czy 80-letnia Daphne Selfe promująca Vansy – dziś moda łamie stereotypy.

Bo w branży mają szanse nie tylko uśmiechnięte nastolatki lub ponętne dwudziestokilkulatki, ale również ich matki i babcie.

Rewolucja, która zapoczątkowała trend na dojrzałe piękno wybuchła na przełomie lat 80. i 90. XX wieku, dzięki modelce Lauren Hutton.

The Edit, kwiecień 2013 r.

Magnetyczne spojrzenie i diastema są jej znakiem rozpoznawczym. Uwielbia whisky, cygara i motory. Urodziła się w 1943 roku w Charleston, w Południowej Karolinie.

Od dziecka była niepokorna i raczej zachowywała się jak rozbrykany chłopiec, aniżeli delikatna dziewczynka. Ciągnęło ją za ocean. Marzyła o zobaczeniu Afryki. I właśnie dlatego postanowiła zostać modelką - chciała podróżować po świecie.

Vogue, lata 70. XX wieku

Początkowo jej nietuzinkowa uroda nie znalazła poklasku. Do czasu, gdy odkryła ją naczelna amerykańskiego wydania Vogue’a, Diana Vreeland.

Dzięki niej, w latach 70. i na początku lat 80. ubiegłego wieku, stała się supermodelką, ikoną stylu i gwiazdą kina.

Jednak gdy Lauren przekroczyła magiczną barierę 40 lat, wydawać by się mogło, że jej kariera chyliła się ku końcowi. Do tej pory była jedną z najlepiej rozpoznawalnych i zarabiających modelek na świecie.

Vogue Australia, kwiecień 1969r.

Gościła na prawie 30 okładkach magazynu Vogue, wielokrotnie pojawiała się w najważniejszych czasopismach związanych z modą.

Była też aktorką.

Wcieliła się w postać Michelle Stratton w kinowym hicie o nazwie Amerykański Żigolak. Grała również w filmach takich jak Raz ugryziona czy Tata i małolata.

Vogue, styczeń 1968r.

W latach 80. XX wieku, z powodu swojego podeszłego weku – jak na standardy branży – straciła kontrakt z marką kosmetyczną Revlon opiewający na setki tysięcy dolarów. Do Amerykanki przestały napływać również nowe propozycje współpracy. Przyszedł więc czas na emeryturę…

Jednak nie dla Lauren Hutton.

Jej pewność siebie, niepokorność i duch walki sprawiły, że po kilku latach odpoczynku - w wieku 50 lat - wzięła udział w sesji, której twórcą był legendarny Steven Meisel.

Veruschka, Lauren Hutton, Isabella Rossellini w Vogue Italia, 1988 r., fot. Steven Meisel

Fotograf nie starał się jej odmłodzić, wręcz odwrotnie, postanowił ukazać piękno dojrzałej kobiety.

Niewątpliwie te zdjęcia zdziwiły konwencjonalny świat mody. Stały się też iskrą, która zapoczątkowała budowę pozycji zarówno dojrzałych jak i starszych modelek w branży.

Tak rozpoczął się nowy rozdział w karierze Amerykanki i jej koleżanek.

Vogue Italia, 1994 r., fot. Steven Meisel


Od tego czasu Hutton pojawiła się na wybiegu Calvina Kleina i u Toma Forda. Zaś w  2008 roku została twarzą marki Mary-Kate i Ashley Olsen o nazwie The Row.

Do tej pory wzięła udział w kampaniach Alexis Bittar, J. Crew i Club Monaco.  Założyła również markę kosmetyczną – Lauren Hutton Makeup.

W 2013 roku skończyła 70 lat, jednak wciąż nie zwalnia tempa…

J. Crew, jesień 2009

Lauren Hutton udowodniła, że panujące w latach 80. przekonanie, iż osiągnięcie pewnego wieku przez kobiety stanowi koniec kariery, było mylne.

Kate Moss, Naomi Campbell i inne topmodelki nie schodzą z pierwszych stron gazet, tak jak i ich starsze koleżanki…

A wszystko dzięki niepokornej modelce – Lauren Hutton.

 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

tekst: Katarzyna Pyrek

Love Magazine, jesień-zima 2010 r.