contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

Od wroga ojczyzny do bohatera

Natalia Wąsik

Slawa Zajcew w swojej pracowni/Instagram: @slavazaitsew

Slawa Zajcew w swojej pracowni/Instagram: @slavazaitsew

Slawa Zajcew urodził się w roku 1938 w Iwanowie, mieście leżącym na północny wschód od Moskwy. W czasie wojny jego ojciec trafił do niewoli niemieckiej, z której uciekł, by zostać skazanym na kolejnych dziesięć lat spędzonych w radzieckim łagrze. Potomek wroga ojczyzny nie mógł liczyć na porządne wykształcenie. Zdecydował się na studia w Instytucie Przemysłu Włókienniczego, który nie cieszył się uznaniem władzy.

Na początku lat 60. – po skończeniu studiów z wyróżnieniem – został zatrudniony w jako kierownik w szwalni produkującej odzież damską. Jego kariera nabrała tempa, gdy w roku 1963 w Paris Match ukazał się artykuł o Zajcewie zatytułowany „On dyktuje modę w Rosji”. W tym samym roku zaczyna projektować kostiumy dla teatru. Pierwszym spektaklem z udziałem ubrań Zaitsewa była opera „Turandot” w teatrze im. Wachtagowa w Moskwie.

 Slava Zaitsew wiosna-lato 2017/Instagram: @365_fashion_days

 Slava Zaitsew wiosna-lato 2017/Instagram: @365_fashion_days

W latach 1965-68 jego kolekcje pokazywane były w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Japonii – bez obecności autora. Podobno starając się o paszport, poszedł do Ministerstwa Przemysłu Lekkiego ubrany w pomarańczowe spodnie. Usłyszał wtedy, że nie może dostać paszportu, gdyż nie daje dobrego przykładu sowieckiej młodzieży. Do połowy lat 70. jego ubrania były pokazywane jeszcze m.in w Jugosławii, Francji i Włoszech. Zajcew wciąż czekał na paszport, a uznanie dla jego twórczości za granicą tylko rosło. W roku 1974 czechosłowacka gazeta „Květy” wymieniła Zajcewa wśród pięciu najważniejszych projektantów ubiegłego stulecia obok Charlesa Fredericka Wortha, Paula Poireta, Coco Chanel i Christiana Diora. 

Dopiero druga połowa lat 70. przyniosła Zajcewowi poprawę pozycji społecznej. W 1976 zaczął wykładać projektowanie mody w Moskwiewskim Uniwersytecie Technologicznym, a w 1980 ubierał radzieckich sportowców w czasie igrzysk olimpiskich, które odbyły się w Moskwie. Rok 1987 był przełomowy w karierze Zajcewa – najpierw pojechał do Finlandii, a następnie do Stanów Zjednoczonych (na wybiegu zostało zaprezentowanych sto dwadzieścia sylwetek).  W 1988 projektant podbił już Paryż (zaprezentował tego roku dwie kolekcje – wiosenną i zimową; obie zostały pokazane w ramach tygodnia mody), Wschodni Berlin (wziął udział w zjeździe przedstawicieli mody państw socjalistycznych) oraz Nowy Jork (zaprojektował kostiumy dla broadwayowskiego musicalu „Sophisticated Ladies” i wziął udział w wystawie Expo88).

Slawa Zajcew w Paryżu/Instagram: @slavazaitsew

Slawa Zajcew w Paryżu/Instagram: @slavazaitsew

Zagraniczne sukcesy wzróciły na Zajcewa oczy władzy. Do końca trwania ZSRR wyjeżdżał jeszcze m.in. do Francji, Niemiec, Stanów Zjednoczonych oraz Korei Południowej. Rosja pokochała Zajcewa. Rok po upadku Związku Radzieckiego została wydana książka podsumowująca twórczość projektanta „Ностальгия по красоте” (Tęsknota za pięknem), a w 2006 roku album – „Слава Зайцев. Тайны Соблазна” (Slava Zajcew. Tajemnice pokusy). W latach 2007-2009 państwowa telewizja nadawała także talk-show, którego głównym bohaterem był Zajcew.

W obliczu dzisiejszej fascynacji Rosją warto zaznaczyć, że to nie Gosha Rubchinskiy pierwszy sprawił, że oczy świata mody zwróciły się ku Moskwie. Slava Zajcew dokonał tego wiele lat przed nim.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Natalia Wąsik