contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

Penelope Tree - It girl lat sześćdziesiątych

Jagoda Lisiak

Vogue Italy - luty 1969 

Jej krótkotrwała kariera modelki zakończyła się gwałtownie ponad 40 lat temu. Powodem była choroba skóry. Penelope Tree w latach 60. była jedną z najbardziej pożądanych przez magazyn Vogue twarzy. Jej wizerunek zdobił okładki m.in. włoskiej i brytyjskiej edycji „biblii mody”. 

Modelka urodziła się 2 grudnia 1949 roku. Pochodzi z Wielkiej Brytanii. Jest jedynym dzieckiem Marietty i Ronalda Tree. Jej matka była działaczką polityczną, bywającą na salonach. Ojciec natomiast zajmował się dziennikarstwem i inwestowaniem. 

Jej dzieciństwo nie było udane i szczęśliwe. Penelope wspomina matkę jako wciąż zapracowaną i zajętą mężczyznami. Ojciec był przeciwny jej karierze w modelingu. 

Przyszłą ikonę mody odkryli Diana Vreeland, Richard Avedon oraz Cecil Beaton na słynnym balu Black&White w 1966 roku, organizowanym przez Trumana Capote’a w Nowym Jorku. Od tego momentu świat mody stanął przed nią otworem. Jej małe usta, kapryśna mina, duże oczy i długie rzęsy czyniły ją niezwykle piękną. Penelope wyróżniała się na tle innych. 

Kampania dla Barney's na sezon wiosna-lato 2012 

Kiedy jej kariera nabrała rozpędu Penelope poznała fotografa Davida Baileya. Szaleńczo się w nim zakochała, myśląc, że ochroni ją przed jej rodzicami. Jego dojrzały wiek – artysta miał wtedy 30 lat – sprawił, że modelka czuła się przy nim bezpieczna. Kiedy stali się parą, dużo podróżowali. W Londynie byli w centrum zainteresowania społeczeństwa. W pewnym momencie ich wspólnego życia, Penelope zaczęła być bardzo zazdrosna o swojego partnera, wpadła w niezdrową obsesję na jego punkcie. W roku 1974 rozstali się. 

Jej pierwszym mężem był Ricky Fataar, muzyk, z którym ma córkę Palomę Tree Fataar. Ojcem jej syna Micheala McFarlane’a jest australijski psychoanalityk Stuart McFarlane. 

Jako młoda dziewczyna z wyglądu przypominała po części Pippi Langstrumpf. Nazywano ją również „Egipskim świerszczem Jiminy”, co tłumaczone było zauważalnym podobieństwem do postaci z bajki Walta Disneya – Pinokio. 

Jej tajemnicza twarz dodawała zdjęciom jasności. Wielu fotografów uwielbiało z nią pracować. Znajdowali się też tacy, którzy nie ufali jej urodzie, twierdząc, że jest dziwakiem. 

Kampania dla Barney's na sezon wiosna-lato 2012 

Modelka potajemnie cierpiała na anoreksję. Popadła w nią, kiedy zaczęła uczęszczać do szkoły z internatem. W wieku dwudziestu lat choroba zmieniła się w bulimię. Dopiero będąc około trzydziestki Penelope uporała się z zaburzeniami odżywiania. 

Trądzik, który zaatakował jej twarz nie pozwolił na dalszą pracę w modelingu. Swoją karierę skończyła we wczesnych latach 70. W roku 1972 została aresztowana za posiadanie kokainy. Kiedy sprawa ucichła Penelope dostała angaż w filmie „The Rutles: All You Need Is Cash”. 

Od czasu zakończenia kariery, Penelope unika pozowania przed obiektywem. Wyjątkiem była kampania dla domu mody Burberry zrealizowana w 2006 roku, a także kampania wizerunkowa dla luksusowych domów towarowych Barney’s na sezon wiosna-lato 2012. Przy drugim projekcie Tree fotografowana była przez Mario Sorrentiego. 

Modelka obecnie pracuje dla organizacji non-profit „Lotus Outreach”, która wspiera edukację dla bezbronnych kobiet i dzieci w Kambodży i Indiach. Angażuje się również w pracę dla fundacji „Khyentse”, która zajmuje się szerzeniem wiedzy na temat Buddyzmu. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Jagoda Lisiak