contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

LEGENDY MODY

Powrót Ungaro

Katarzyna Pyrek

Sukienka Ungaro z kolekcji jesień-zima 2013 na okładce l'Edito Magazine/ mat. prasowe l'Edito Magazine

Doprowadzenie marki, która niegdyś była jednym z czołowych graczy w branży mody, ponownie na szczyt jest czasami o wiele trudniejsze, niż stworzenie firmy od nowa. 

Marka Emanuela Ungaro, francuskiego projektanta, w punkcie kulminacyjnym swojego rozkwitu była utożsamiana z niezwykle kobiecymi, kolorowymi i krzykliwymi projektami, w których kobieta miała czuć się sexy. Wypracowując przez lata swój własny styl, uczeń Cristobala Balenciagi, stworzył markę wybitną, projektując z precyzją couturiera, po którą sięgały takie kobiety jak Jacqueline Kennedy czy Catherine Deneuve.

Sukienka Ungaro z kolekcji wiosna-lato 2014 na okładce Elle Polska/ mat. prasowe Elle Polska

Francuski projektant nie mógł jednak tworzyć wiecznie i w 2005 roku postanowił odejść na emeryturę, sprzedając firmą biznesmenowi - Asim Abdullaowi za 84 mln dolarów. Decyzja ta, rozpoczęła proces zatrudniania kilku dyrektorów kreatywnych, z których żaden nie zagrzał zbyt długo miejsca we francuskim domu mody. Giambattista Valli, Vincent Darré, Peter Dundas, Esteban Cortázar i Estrella Archs  - te osoby przez chwilę zajmowały atelier słynnego projektanta. W wyniku ciągłych zmian, tożsamość marki zaczęła zanikać, a panujący chaos spotęgowała współpraca z Lindsay Lohan w 2009 roku, która  była klapą na skalę światową

W 2012 roku właściciele ogłosili, że oddają ster włoskiemu projektantowi – Fausto Puglisiemu, który miał wyprowadzić Ungaro z ciemności i przywrócić marce dawny blask.

Jennifer Lopez w kreacji Ungaro z kolekcji wiosna-lato 2014 na okładce Grazia Middle East/ mat. prasowe Grazia Middle East

Projektant, który zaczynał jako asystent fotografa Davida LaChapelle, szybko zaczął projektować ubrania dla gwiazd muzyki takich jak Madonna, M.I.A. czy Beyoncé. W 2006 roku zadebiutował kolekcją sygnowaną własnym nazwiskiem. Wielu uznało go za następcę samego Gianniego Versace.

Obejmując stanowisko dyrektora kreatywnego w Ungaro, twierdził, że DNA marki jest mu bardzo bliskie – sam tworzy rzeczy kobiece, kolorowe i seksowne, ale dla Ungaro chce to robić we współczesny sposób, a nie idąc do tyłu. Nieustannie podkreślał, że ma swoją własną tożsamość.

Porjekt Ungaro z kolekcji jesień-zima 2013 na okładce Citizen K Magazine/ mat. prasowe Citizen K Magazine

Pierwsza kolekcja na jesień-zimę 2013 została przyjęta w pozytywny sposób, jako zdecydowany krok w dobrym kierunku. Odważne sukienki koktajlowe w geometryczne wzory i barokowe zdobienia, dawały do zrozumienia, że Puglisi to był wybór trafiony.

W porównaniu do szeregu dyrektorów kreatywnych, którzy zawiedli, a którzy próbowali wskrzesić dawną sławę Ungaro, wysiłki Fausto Puglisiego są młodzieńcze, żywe i czuć w nich dziedzictwo marki – Suzy Menkes NYT.

Sukienka Ungaro z kolekcji wiosna-lato 2014 na okładce Elle Polska/ mat. prasowe Elle Polska

Puglisi idealnie rozumie zasady francuskiego domu mody. W nowych kolekcjach możemy dostrzec skrajnie jaskrawe kolory, obfitość detali i zestawienia różnych wzorów. Sam projektant twierdzi, że inspiruje go kobieta lat 70-tych i 80-tych Ungaro. Mimo wszystko Włoch stara się także wprowadzać, nieco spokojniejsze elementy, z mniejszą ilością ozdób i mieszania tkanin, ale nie są one dominujące.

Niektórzy krytycy zarzucają mu, że projekty Ungaro są zbytnio zbliżone do jego własnych kolekcji. Kobieta Fausto Puglisiego musi zatem znaleźć wspólną drogę z kobietą Ungaro, nadając jej jednocześnie nową twarz. Włoch na pewno jest na dobrej drodze do wyniesienia Ungaro na wyżyny branży mody, skoro do głównych fanek ubrań projektanta należy sama Anna Dello Russo.

Puglisi twierdzi, że liczy się nie tylko celebracja mody couture, ale także mody życia codziennego. Pod jego wodzą Ungaro powoli zaczyna odzyskiwać swoją tożsamość, z nutą współczesności.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook 

 
tekst: Katarzyna Pietrewicz

Płaszcz Ungaro z kolekcji jesień-zima 2013 na okładce Harper's Bazaar India/ mat. prasowe Harper's Bazaar India