contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

MODNA MAPA DYKF

Berliński Kurfürstendamm

Natalia Wąsik

Kaufhaus des Westens / Instagram @kadewe_berlin

Kaufhaus des Westens / Instagram @kadewe_berlin

Obecnie bardzo turystyczna, zatłoczona, pełna sklepów. Wypełniona wszystkim – od torebek Chanel do tandetnych gadżetów za euro. Jaka jest historia najbardziej znanej berlińskiej ulicy?
Kurfürstendamm (w skrócie Kudamm) powstał w XVI wieku jako droga łącząca położony w centrum zamek i zamek łowiecki Grunewald wybudowany przez elektora brandenburskiego Joachima II.  Nazwa ulicy nie ma nic wspólnego z jakimś symbolem czy znaczeniem przenośnym. Kurfürstendamm to po niemiecku grobla elektorska. 

W roku 1871 Otto von Bismark wrócił z Paryża z pomysłem, który realnie wpłynął na współczesny wygląd Berlina. Zamarzyły mu się niemieckie Pola Elizejskie. Już w latach 70 XIX wieku rozpoczęto rozbudowę Kudammu, jednak czynnikiem decydującym o turystycznym sukcesie było otwarcie w roku 1895 Kościóła Pamięci Cesarza Wilhelma. 

zdjęcie: Natalia Wasik

zdjęcie: Natalia Wasik

Kudamm nie był nigdy ulicą otwartą tylko na pewne grupy społeczne. W “Café des Westens” przesiadywali intelektualiści, a pod numerem 208 swoje prace wystawiali m.in. Wassily Kandinsky, Paul Klee, Claude Monet, Edvard Munch i Pablo Picasso. W Lunaparku zaś organizowano potańcówki, wystawy psów, a latem na kąpielisku zbierały się rodziny z dziećmi.  
Otwarcie w roku 1907 KaDeWe (Zachodniego Domu Towarowego) nieco skomercjonalizowało ulicę i na pewno było impulsem do otwierania tam nowych sklepów. Rozwój Kudammu hamowała jednak burzliwa historia Niemiec. Kudamm był świadkiem I wojny światowej, wielkiego kryzysu, nocy kryształowej, II wojny światowej oraz podziału Berlina w 1961. Z biegiem lat na Kudammie pojawiało się jednak coraz więcej sklepów, hoteli, restauracji, umacniając pozycję Berlina jako miasta związanego z modą.

zdjęcie: Natalia Wasik

zdjęcie: Natalia Wasik

Obecnie na Kudammie kupić można ubrania taki marek jak Chanel, Dior, Louis Vuitton, Dolce&Gabbana, Saint Laurent, Hermes czy Valentino.  

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Natalia Wąsik