contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

MODNA MAPA DYKF

Kunstgewerbemuseum w Berlinie

Jagoda Lisiak

Instagram: @staatlichemuseenzuberlin

Gdy Brama Brandenburska już odhaczona, zakupy na Kudammie zrobione (choć znacznie lepsze butiki można znaleźć na Friedrichshein lub Prenzlauer Berg), a umysł złakniony jest wiedzy, polecam Kunstgewerbemuseum położone w okolicy Potsdamer Platz.

Muzeum to wraz z siedmioma innymi obiektami wchodzi w skład Kulturforum. W roku 2014 została wydzielona przestrzeń nazwana Ein Haus für Kunst, Mode und Design (Dom Sztuki, Mody i Designu), a w niej wystawa stała "Alles Chic? Mode vom 18. bis zum 20. Jahrhundert" opowiadająca 150 lat historii mody. Opowieść zaczyna się od Charlesa Fredericka Wortha – uważanego za pierwszego projektanta - i ciągnie się dalej w stronę couturierów takich jak Elsa Schiaparelli, Coco Chanel czy Paul Poiret. Zbiory bazują na kolekcji kostiumologa Martina Kamera i marszanda Wolfganga Rufa. Niektóre z eksponatów można zobaczyć na stronie Europeana Fashion (link: http://europeanafashion.tumblr.com/tagged/kunstgewerbemuseum).

Suknia Charlesa Fredericka Wortha/Instagram: @ladysophieharry

Mimo że wystawa sama w sobie jest rzeczą niezwykłą (nie tak często ma się okazję obejrzeć oryginalną suknię Wortha), muzeum przykłada dużą wagę do popularyzacji zagadnień dotyczących historii mody poprzez różnego wydarzenia. Cyklicznym stało się już zwiedzanie wystawy w towarzystwie specjalistki ds. tekstyliów i kuratorki Christine Waidenschlager. Drugiego grudnia planowane jest również otwarcie wystawy poświęconej projektantowi Uliemu Richterowi, obchodzącemu w grudniu dziewięćdziesiąte urodziny. Również z tej okazji muzeum przygotowało sesję spotkań przybliżających sylwetkę projektanta, który już od początku lat pięćdziesiątych przyczyniał się do umacniania pozycji Berlina w świecie mody. Spotkań odbędzie się sześć, pierwsze - miało miejsce dziewiątego listopada. O projektancie opowiadać będzie historyk sztuki Viktoria Graf.

Więcej informacji na stronie internetowej Kunstgewerbemuseum; adres: Matthäikirchplatz, 10785 Berlin.

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Natalia Wąsik

Projektant Uli Richter z modelkami na lotnisku Tempelhof w Berlinie/Instagram: @a_pauper_in_paradise