contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

MODNA MAPA DYKF

Muzeum Salvatore Ferragamo we Florencji

Jagoda Lisiak

Palazzo Spini Feroni we Florencji/fot. Muzeum Salvatore Ferragamo 

Salvatore Ferragamo, nazywany „szewcem gwiazd” już od najmłodszych lat pałał ogromną pasją do butów. Po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych najpierw pracował w fabryce a następnie zaczął projektować buty do filmów oraz dla największych sław Hollywood. Kiedy wrócił do Włoch postanowił usytuować swoją siedzibę w Palazzo Spini Feroni, w którym dziś mieści się jego muzeum. 

fot. Muzeum Salvatore Ferragamo 

Budynek jest jedną z najważniejszych części krajobrazu miejskiego Florencji. Posiada ogromną wartość historyczną i architektoniczną. Rodzina artysty postanowiła w 1995 roku otworzyć w jego wnętrzach muzeum w celu ukazania kunsztu twórcy szerszej publiczności oraz zilustrowania jego ogromnej roli jaką odegrał w świecie mody. 

Plakat promujący obecną wystawę w muzeum Salvatore Ferragamo/fot. Muzeum Salvatore Ferragamo 

W muzeum zobaczyć można każdą zrobioną przez projektanta parę butów, ich szkice, książki czy czasopisma. Są też szewskie kopyta formowane specjalnie dla gwiazd kina, aby buty idealnie leżały na stopach. Do grona fanek kreatora należały bowiem takie ikony jak Marylin Monroe, Marlena Dietrich, Sofia Loren czy Audrey Hepburn. 

fot. Muzeum Salvatore Ferragamo 

Bogate kolekcje udostępniane są turystom na wystawach czasowych. Obecnie trwa ekspozycja dotycząca historii pałacu, w którym mieści się muzeum. Jej kuratorami są Stefania Ricci i Riccardo Spinelli. Galerię zdjęć, prestiżowe dzieła sztuki i dokumenty podziwiać można do 3 kwietnia 2016 roku. 

Ferragamo projektując i wykonując najpiękniejsze buty na świecie spełnił swoje marzenie a powstałe na jego cześć muzeum jest skarbnicą prehistorycznych i wartościowych zbiorów, którymi zachwycać się mogą młodsze pokolenia. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 
Tekst: Jagoda Lisiak