contact us

Use the form on the right to contact us.

You can edit the text in this area, and change where the contact form on the right submits to, by entering edit mode using the modes on the bottom right.

         

123 Street Avenue, City Town, 99999

(123) 555-6789

email@address.com

 

You can set your address, phone number, email and site description in the settings tab.
Link to read me page with more information.

MODNA MAPA DYKF

Muzeum Yves Saint Laurent w Paryżu

Jagoda Lisiak

Plakat promujący wystawę "Jacques Doucet - Yves Saint Laurent, Living For Art"

Yves Saint Laurent uważał, że moda ma nie tylko kobiety upiększać, ale też je uspokajać, dodawać pewności siebie. Żył by służyć płci pięknej. 

W swoich projektach, odzwierciedlał własne fantazje. Umierając, pozostawił po sobie nie tylko ogrom ubrań i dodatków. Osoby, które chcą poznać bliżej twórczość Francuza, mogą odwiedzić muzeum, które ma swoją siedzibę w byłym atelier projektanta w Paryżu.

Wnętrze muzeum Yves Saint Laurent w Paryżu/Instagram: @fondation_pb_ysl

 Jeszcze nie tak dawno, bo 1 lipca 2002 roku, artysta ogłosił przejście na emeryturę i poprzestanie produkcji kolekcji Haute Couture. Od tego czasu jego uwaga skupiona była na działalności fundacji i muzeum.

Projektant i Pierre Berge – współzałożyciel domu mody YSL - nie zaaranżowali tego miejsca bez przyczyny. Ma ono służyć organizacji wystaw mody, fotografii, rysunków i obrazów oraz zapoznawaniu kolejnych pokoleń z historią mody. W zbiorach znajduje się 5000 kreacji Haute Couture, 15000 akcesoriów a także ponad 50000 przedmiotów, które dają świadectwo marki. 

Przygotowania do wystawy „Jacques Doucet - Yves Saint Laurent, Living For Art”/Instagram: @fondation_pb_ysl

Całe dziedzictwo brandu przechowywane jest w specjalnych warunkach, m.in. w bezpyłowych szafkach oraz w stałej temperaturze 18 stopni Celcjusza, tak, by eksponaty nie uległy zniszczeniu.

Na 200 metrach kwadratowych powierzchni wystawienniczej organizowanych jest rocznie od dwóch do trzech ekspozycji. Obecnie, podziwiać można „Jacques Doucet - Yves Saint Laurent, Living For Art”. Jest to dzieło poświęcone kolekcjom sztuki obu panów, zarazem wielkich artystów. Wystawa otwarta jest do 14 lutego 2016 roku.

 Muzeum można zwiedzać w towarzystwie przewodnika. Do wyboru są oprowadzający, którzy mówią w języku francuskim, angielskim i hiszpańskim. 

Polub nasz fanpage na FB: DYKF Facebook

 

Tekst: Jagoda Lisiak

Przygotowania do wystawy „Jacques Doucet - Yves Saint Laurent, Living For Art”/Instagram: @fondation_pb_ysl